DOÇ DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR

Kulak Burun Boğaz ve Baş Boyun Cerrahisi Uzmanı

Sosyal medya bir takipçimizin sorduğu soru dikkatimizi çekti çünkü çok önemli bir soruydu.

Bu soru çocuklarda “geniz eti” ve “kulakta sıvı birikimi” nasıl fark edilebilir sorusuydu.

Bu olgular geniz eti ve kulakta sıvı birikimi birbiriyle çok bağlantılı konulardır. Geniz eti olan bir çocuk nasıl belirti verir? Geniz eti burundan nefes almayı engeller. Burundan nefes alamayan bir çocuk; ağzı açık uyuması olur, hormalası olur, geceleyin uykuda solunum durmaları ve uyanmaları olabilir. Geniz eti sonuçta arka tarafı büyük kapatmasıyla olur.

Geniz eti ya da adenoid vejetasyon dediğimiz durum östaki borusunun burun arka kısmına açıldığı bölgeyide kapatır ve kulakta sıvı birikimleri olmaya başlar.
Kulakta sıvı birikimi her zaman ağrı ile olmaz ve çoğunlukla da ağrısızdır ve gözden kaçabilir. İşte bu nedenle çocuklardaki belirtilerin çok iyi takip edilmesi gerekir.

Kulakta sıvı birikimi olan bir çocuk nasıl belirti verir ?

Bir defa çocuğun okul başarısı düşebilir. Öğretmenleri bazen farkedebilir bunu. Onun dışında çağrıldığında tepki vermeyebilir veya en sık aslında saptanan durum çocuklar televizyonu yüksek sesle izler. Bu tarz bir durumda mutlaka bir KBB uzmanına başvurup bunun sebebini araştırılması lazım ve gerekirse işitme testi ile bunun desteklenmesi lazım.

Böyle bir durumda çocuğun geniz eti var ve kulakta sıvı birikimi var diye saptanırsa o zaman tedavi aşamasına mutlaka kısa sürede geçilmesi lazım. Çünkü çocuklarda üzün süreli özellikle işitme azlığı olması birçok sıkıntılı sebebe yol açabilir ama bunun dışında kulak zarı giderek içeriye doğru çöker ve kulak zarı delinir ve sonrasında uzun süreli ameliyatlara gidecek bir tablo ortaya çıkabilir.

O zaman tedavisinde ne yapacağız ? Böyle bir durum saptanırsa ilaç tedavileri verilir ama bu ilaç tedavilerine bir şekilde yanıt alınamazsa o zaman bu çocuğun mutlaka geniz etinin alınması lazım.

Kulağına tüp dediğimiz küçük borucuklar takmak lazım ki orta kulaktakı sıvı dışarı çıksın bir daha birikmesin. Bu tüpler kendi kendine düşen tüplerdir. 8-12 Ay içerisinde düşer ve kulak zarı büyük oranda kendi kendi onarır. Bazı durumlarda bu tüplerin düşmesini istemeyebiliriz.

KBB Uzmanı olarak bu durumda daha kalıcı tüpler vardır. O zaman doktor tarafından bunların çıkarılması gerekir. Ama buradaki asıl nokta kesinlikle bu çocukların uzun süre işitme azlığıyla süre geçirmemeleridir. Çünkü işitme azlığıyla süre geçiren çocukların okul başarıları düşer. Aynı zamanda uzun vadede birçok geriye dönüşümsüz işitme kayıplarına doğru gidişi olur. Kulak zarı delindikten sonra mutlaka ama mutlaka çok daha büyük ameliyatlar gerektiren tablolara yol açabilir. Çok çok dikkat etmek gerekir.